Оно чему смо с радошћу ишли у сусрет и што је предвидео и наш Годишњи план рада школе – остварили смо!
У суботу, 29.11.2025. године смо у граду Гравина ин Пуља (Gravina in Puglia) у Италији склопили Споразум о братимљењу и сарадњи са тамошњом сродно профилисаном средњом школом Istituto Tecnico „Bachelet-Galilei”. Потписале су га, у име италијанске школе, директорка школе, проф. др Марилена Дараиа (Dirigente Scolastica dott. ssa Marilena Daraia), а у име наше, по овлашћењу директора школе, дипл. инж. електронике Небојше Соколовића, секретар школе, Јелена Стојковић, као и председник Удружења „Данте Алигијери” Врање („Dante Alighieri”), г. Гаетано Паолило (Gaetano Paolillo), на чију је иницијативу сарадња и започета. Овом значајном догађају су, осим чланова колектива школе-домаћина, присуствовали и представници Града Гравина, те се разговарало не само о школству и образовању, већ и о култури и привреди.

Снежана Костић, наставница енглеског језика, је присутнима, свеобухватним излагањем, представила нашу школу. Домаћини су показали велико интересовање за све чиме се бавимо, као и одушевљење нашим плановима за будућност, посебно Центром за обуку, који ће се ускоро градити и повезати са зградом школе.
Наша двочлана делегација се, затим, кроз дужи обилазак школе (учионица, радионица, лабораторија, повртњака и пластеника), упознала са свим образовним профилима који су у њој заступљени. Оно што раде представили су нам не само наставници, већ, у великој мери, и сами ученици. Неки од њих показали су се и у улози преводилаца.
Најдуже смо се задржали на одсеку мехатронике, будући да ћемо управо у овој области највише сарађивати. Ово је уједно и одсек који се, својим постигнућима, ученичким и наставничким, издвојио и прославио на многобројним такмичењима, како националним, тако и међународним, што им је додатни снажан подстрек за њихова даља учешћа, планове и снове. Потанко су нам приказали све чиме се, с разлогом, поносе, а открили и понешто од онога што тек припремају. Посебно су ангажовани и успешни на пољу роботике, а додатно одушевљава то што, где год је могуће, ово спајају и са друштвено одговорним активностима, у корист шире локалне заједнице.


На Сајму „Густарте“ („Gustarte“ = Gastronomia, Turismo e Territori), који смо, на њихов позив, посетили наредног дана, веома су се запажено, на свом штанду, представили управо у области роботике.
Домаћини су се побринули да Гравину и оближња места упознамо и из историјског, културолошког и гастрономског угла. Одишу неодољивим духом јужне Италије и миром, који узбуркавају само близина мора и живахност њихових становника.
Прилику да све ово доживе, прошире своја знања, вештине и видике, ће, у наставку сарадње двеју школа, имати и ученици и наставници. За наредну календарску годину, планирају се обостране ученичко-наставничке размене, као и други видови повезивања и заједничког развоја и раста.
Пред повратак у Србију, присуствовали смо изванредном концерту, који су нам приредили ученици и наставници Државне гимназије „Ђузепе Тарантино” (Liceo Statale „Giuseppe Tarantino”) из Гравине, са којом се тих истих дана побратимила Музичка школа „Станислав Бинички” из Лесковца. Створена је, тако, прилика да се, на обострано задовољство, зближимо и повежемо и са колегама из лесковачке школе.

Најдубље захвални свима који су подстакли, омогућили и реализовали све наведене догађаје и активности, радујемо се будућим!





